Piloting lesson over Trakai castle

"Aeroteka" provides you with exclusive entertainment - to feel the joy of flying on a two-seater modern sports plane. An experienced pilot will take care to make flight feelings impressive. Also, you will have the opportunity to learn to pilot a plane. Through the maneuverable plane windows opens a dreamlike Trakai castle and the beautiful surroundings that will catch your breath and charm you. This 25-minute-long flight will help you to leave all thoughts on the ground and enjoy the extraordinary sensation of flight. Perfect impressions will warm your heart for a long time!

The offer includes :
  • 25 min flight on a modern two-seater sports plane for 1 person

Important:

Persons under 18 years should have parent/guardian consent. Flights are carried out under favourable weather conditions. The pilot reserves the right to terminate the flight or refuse to pilot the aircraft at any time due to weather conditions or other reasons compromising flight safety.

Data sheet
Address: „Vilniaus skraidymo mokykla“ , Paluknys , Trakų r. See on the map
Duration: 20-25 min.
Persons: 1
Clothes: No clothing requirements
Gift voucher validity: Valid for 12 months from date of purchase
Season: 04.01-10.01
Country: Lithuania
City LT: Trakai
Preliminary registration required: Contact information is shown on the gift coupon.
Nemokamas pristatymas ir įpakavimas
Pakeitimo ir pinigų grąžinimo garantija
Saugus apsipirkimas

99,00 €

Service supplier:
Vilniaus skraidymo mokykla
+37060040040
Vilniaus skraidymo mokykla Google 3 / (5)
  • Likome labai nusivylę šios mokyklos organizavimu. Turėjome dovanų kuponą skrydžiui virš Trakų, tačiau atvykę į vietą sutartu laiku turėjome laukti 1,5 val, nes dar keliems žmonėms buvo rezervuotas tas pats laikas. Skridimo trukmė paskutiniams buvo sutrumpintas iki 15 min, nors prieš su pakilimu ir nusileidimu žmonės buvo skraidinti apie 30 min. Visiškai sugadintas vakaras ir nekokie įspūdžiai. Nerekomenduojame šios paslaugos!
  • Nupirkome kuponą-dovaną 1 valandos skrydžiui, turėjo būti gimtadienio staigmena, bet gavosi nelabai maloni patirtis. Nes pilotas nepaklausė ar gali atlikti staigesnius ar galbūt akrobatinio tipo judesius, kurių užteko keleto, kad žmogui pasidarytų bloga ir po apytiksliai 25 minučių lėktuvas jau buvo ant žemės. Tai ne tik žmogus nespėjo pasigrožėti vaizdais danguje, bet ir pasidarė taip silpna, kad prireikė dar gerų keletos valandų atsigauti, kad nebepykintų ir nebesisuktų galva. Plius visiškai nepasiruošę pilotai ar personalas suteikti pagalbos, pvz. tabletės nuo pykinimo ar pasiūlyti vandens. Tokia mūsų nelabai smagi gimtadienio staigmenos patirtis.
Comments